Artroskopia to małoinwazyjna metoda, dzięki której przeprowadza się naprawę struktur wewnątrzstawowych. Wskazaniem do artroskopii są nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego, urazy oraz zwyrodnienia.
Na czym polega artroskopia kolana?
Ortopeda wprowadza artroskop do stawu kolanowego poprzez niewielkie nacięcie. Do środka podaje roztwór soli fizjologicznej, aby ułatwić obejrzenie stawu przez kamerę. Urządzenie pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, bez konieczności wykonywania dużych nacięć. Dzięki temu rekonwalescencja jest krótsza i pacjent szybciej wraca do zdrowia. Artroskopię kolana wykonuje się najczęściej u osób po przebytym urazie stawu lub jego przeciążeniu.
Sama artroskopia nie trwa długo i przeważnie wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym. W jej trakcie, po wykonaniu nacięcia, do stawu wprowadza się specjalistyczne kamery oraz narzędzia, dzięki którym ortopeda będzie mógł ocenić struktury wewnątrzstawowe i rozległość ewentualnych uszkodzeń, a także przeprowadzić leczenie.
Jak przygotować się do artroskopii kolana?
Przed zabiegiem artroskopii wymagana jest konsultacja ortopedyczna i wykonanie szeregu badań zleconych przez lekarza.
Jakie są zalety zabiegu?
Artroskopia jest zacznie dokładniejsza od innych metod obrazowych. Jest mało inwazyjna ponieważ w porównaniu z innymi metodami, nie wymaga całkowitego otworzenia stawu kolanowego. Wykonane podczas zabiegu nacięcia są niewielkie i nie pozostawiają widocznych blizn. Pacjent zostaje wypisany do domu jeszcze tego samego dnia.
Rehabilitacja po artroskopii
Po zabiegu należy ściśle przestrzegać zaleceń ortopedy. Ważne jest odciążanie operowanej nogi, przez kilka tygodni. Istotne jest wykonywanie ćwiczeń pod okiem rehabilitanta, których celem jest wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni. Całkowity powrót do sprawności jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji Pacjenta.