Chore stawy to nie tylko niepełnosprawność, ale również ból. Dlatego jeśli zależy nam na zdrowiu i pełni życia, należy dbać o stawy, a gdy są chore – leczyć. Do urazów często dochodzi podczas uprawiania sportu. Szczególnie narażone na urazy są stawy – kolanowy, barkowy oraz skokowy. Uszkodzony staw jest obrzęknięty, bolesny, a nasza sprawność jest ograniczona lub uniemożliwiona. Wyłącza nas to z normalnego funkcjonowania, a nieleczony uraz , może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości.
Uszkodzenia stawów stanowią coraz większy odsetek kontuzji z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarza ortopedy. W takich przypadkach, częstym rozwiązaniem jest artroskopia. Artroskopia jest nowoczesną, endoskopową metodą diagnostyczno-terapeutyczną. Została zapoczątkowana na początku lat 50. XX wieku
Artroskopia – małoinwazyjny zabieg polegający na wprowadzeniu do wnętrza stawu miniaturowej kamery wysokiej rozdzielczości wraz z źródłem światła (artroskopu) poprzez niewielkie nacięcia w okolicy stawu. Chirurg na monitorze śledzi obraz wysyłany z urządzenia. Za pomocą specjalnych, miniaturowych narzędzi, możliwa jest naprawa uszkodzonych struktur. Po zabiegu pacjent zwykle wraca do domu tego samego dnia lub w dniu następnym.
Artroskopia kolana
Artroskopia jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w obrębie stawu kolanowego. To popularna, małoinwazyjna metoda leczenia. Blizny po zabiegu artroskopii stawu kolanowego są mniej widoczne, niż w przypadku tradycyjnej operacji, a ryzyko powikłań (w tym infekcji) jest mniejsze. Jest to również metoda mniej obciążająca stawy i wymagająca krótszej rekonwalescencji. Zabieg, trwający od 20 minut do 2 godzin (przy zabiegach rekonstrukcyjnych) jest wykonywany w warunkach szpitalnych (na bloku operacyjnym), w znieczuleniu dolędźwiowym lub rzadziej, ogólnym.
Metoda ta pozwala na chirurgiczne zajrzenie do wnętrza stawu kolanowego, barkowego, biodrowego, skokowego ale także do łokcia, nadgarstków Zabieg służy do znalezienia przyczyny problemów takich, jak ból, obrzęk, zapalenie, a także wykonuje się go w przypadku uszkodzeń np. więzadeł, chrząstki czy łąkotek. Dzięki artroskopii możemy dotrzeć w bardzo małe i ciasne miejsca w stawie, niemożliwe do leczenia inaczej niż za pomocą dużych dostępów.
Sam zabieg artroskopii kolana (lub innego stawu) jest bezbolesny, natomiast w obrębie stawu przez parę tygodni może występować obrzęk i dyskomfort. Po zabiegu lekarz zaleci Pacjentowi odpowiednie postępowanie. W zależności od operowanego stawu, może być też niezbędne unieruchomienie stawu w ortezie
Artroskopia kolana – wskazania:
- urazy kolana różnego pochodzenia, także z przeciążenia.
- niestabilności
- złamania śródstawowe
- torbiele okołostawowe
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zmiany zwyrodnieniowe
- obecność ciał obcych w stawie
- wszelkie przewlekłe dolegliwości bólowe lub obrzęki stawów
Przed wykonaniem artroskopii standardowo wykonuje się badania RTG. W razie konieczności lekarz może zlecić badanie USG lub rezonansem magnetycznym.
Pacjent układany jest w pozycji leżącej (artroskopia kolana) lub siedzącej (artroskopia barku), dogodnej do operacji stawu. Jak przy każdym zabiegu powierzchnia skóry wokół badanego stawu jest obkładana sterylnymi jednorazowymi serwetami chirurgicznymi, a skóra w miejscu przeprowadzania badania przemywana jest środkiem dezynfekcyjnym W przypadku kolana zabieg wykonuje się w niedokrwieniu (powyżej operowanego stawu zakłada się opaskę uciskową). Ma to na celu wykluczenie krwawienia podczas zabiegu, co może spowodować brak dokładnej widoczności.
Do badanego stawu wprowadza się również – za pomocą specjalnych drenów roztwór wodny. Wypełnienie stawu roztworem wodnym ułatwia obejrzenie jego „wnętrza” przez układ optyczny artroskopu.
Pierwszy etap zabiegu to tzw. artroskopia diagnostyczna. Chirurg dokonuje oceny struktur stawowych, czyli chrząstki stawowej, błony maziowej, więzadeł, ścięgien mięśni przechodzących przez staw, łąkotek i innych struktur charakterystycznych dla badanego stawu. W drugim etapie do stawu następnie wprowadza się miniaturowe narzędzia chirurgiczne i wykonuje niezbędne zabiegi naprawcze, np. szycie lub usunięcie uszkodzonej części łąkotki czy wycięcie przerośniętej błony maziowej, rekonstrukcję więzadeł, korekcję niestabilności lub przykurczu. To już artroskopia lecznicza. W dzisiejszych czasach i przy obecnych metodach obrazowania nie wykonuje się tylko artroskopii diagnostycznych.
Należy podkreślić, że pomimo małoinwazyjności, jest to zabieg operacyjny. Jak przy każdej ingerencji, występuje zawsze ryzyko powikłań. Najpoważniejsze to infekcja oraz żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Technika artroskopowa pozwala zmniejszyć ryzyko tych niepożądanych komplikacji.
Artroskopia stawu kolanowego jest obecnie jedną z najczęstszych operacji wykonywanych przez chirurgów ortopedów. Uszkodzenie łąkotki (łąkotka to struktura anatomiczna stawu kolanowego) to jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się pacjentów do ortopedy oraz kwalifikowania ich do zabiegu artroskopii stawu kolanowego, co często pacjenci potocznie nazywają – „szycie łąkotki”. Łąkotka jest bardzo ważną strukturą stawu kolanowego i nie można jej tak po prostu usuwać czy decydować się na wycięcie części łąkotki. W zależności od rodzaju uszkodzenia oraz czasu od urazu łąkotkę można artroskopowo zeszyć lub należy usunąć jej uszkodzony fragment.
Równie często wykonuje się artroskopową rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego.
Dzięki artroskopii można leczyć stawy ze wszystkich stron na raz (wszystkie składowe choroby lub kilka chorób jednocześnie), gdzie przy klasycznych metodach otwartych, rana ogranicza chirurga do jednej okolicy.
Konsultacje i zabiegi artroskopii przeprowadzają:
lek. med. Dariusz Hudzik
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
lek. med. Marcin Haduch
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Jaki jest koszt zabiegu?
Ostateczna cena zabiegu ustalana jest indywidualnie, podczas konsultacji z lekarzem.
Cennik: