Wykonujemy zabiegi plastycznej rekonstrukcji piersi

W ofercie naszego Centrum, dostępne są zabiegi plastycznej rekonstrukcji piersi. Odtworzenie piersi wykonujemy za pomocą implantu lub wykorzystując własny tłuszcz Pacjentki.

Rekonstrukcja piersi to zabieg, polegający na odtworzeniu piersi wraz z brodawką i otoczką. Istnieją różne metody rekonstrukcji piersi, które dobierane są indywidualnie, w zależności od stopnia usunięcia gruczołu piersiowego, stanu zdrowotnego Pacjentki i oczekiwanych efektów kosmetycznych.

– Rekonstrukcja piersi to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, polegający na odtworzeniu kobiecej piersi, najczęściej po przebytej mastektomii.
Mastektomia jest jedyną metodą walki z nowotworem piersi w zaawansowanym stadium. Utrata jednej lub obu piersi to dla kobiet  bardzo trudne doświadczenie i głęboki uraz. Jak pokazują liczne badania i opinie Pacjentek, odtworzenie utraconej piersi pozwala wrócić im do normalnego życia i odzyskać równowagę – mówi doktor Paweł Bodzenta.
– Chcąc odpowiedzieć na potrzeby jak największej ilości Pacjentek, nie tylko związanych z powiększaniem czy zmniejszaniem piersi, ale przede wszystkim aby pomóc kobietom, które właśnie pokonały nowotwór, zdecydowaliśmy, że wprowadzimy do portfolio naszego Centrum zabiegi rekonstrukcji piersi. Zabiegi będą wykonywane przez naszych specjalistów, chirurgów plastyków z wieloletnim doświadczeniem, którzy niejednokrotnie w swojej pracy chirurga, z powodzeniem przeprowadzali zabiegi rekonstrukcji piersi – dodaje.

Wywiad z Lek. Sybillą Piekarską, chirurgiem plastycznym, Lekarzem medycyny estetycznej na temat rekonstrukcji piersi w Centrum Medycznym PlusMed.

Z jakimi szczególnymi przypadkami kobiet po mastektomii spotkała się Pani doktor w swojej pracy chirurga plastycznego?


Każdy przypadek kobiety po mastektomii jest szczególny. Mastektomia to inaczej amputacja piersi całkowita lub częściowa. Do tego dochodzi często radioterapia, która chociaż zwiększa szanse na wyleczenie,  jednak  znacząco i dożywotnio niszczy skórę i tkankę podskórną. To powoduje, że dobór metody rekonstrukcji piersi zależy od stanu miejscowego, który otrzymujemy po leczeniu onkologicznym. 


Do kogo skierowany jest zabieg rekonstrukcji piersi?

Zabieg rekonstrukcji piersi kierowany jest do wszystkich kobiet, które mimo ciężkiej i długotrwałej walki z nowotworem, chcą jeszcze poczuć się kobieco, a przede wszystkim funkcjonować bez oporów w społeczeństwie. Odtworzenie piersi pozwoli im swobodnie przebywać na plaży, na basenie czy odsłonić dekolt. Ponadto, duża i ciężka proteza zewnętrzna piersi, stwarza ogromny dyskomfort i ogranicza kobiety w codziennym życiu, a także w kontaktach z partnerem. Brak piersi często powoduje depresję, brak akceptacji siebie i ogranicza kontakty z innymi osobami. 

Na czym polega sam zabieg?

Zabieg polega na odtworzeniu piersi z własnych tkanek lub implantem, po wcześniejszym rozciągnięciu tkanek ekspanderem. Dodatkowo można odtworzyć brodawkę i otoczkę.

Jakie Pani doktor stosuje metody?

Stosuję metody przede wszystkim bezpiecznie dla pacjentki, ograniczające ilość miejsc operacyjnych, czas zabiegu i rozległość. Dobieram też metodę w zależności od stanu miejscowego, wielkości drugiej piersi i stanu ogólnego pacjentki. Najczęściej poprawiam najpierw stan skóry po RTG terapii, przeszczepem własnego tłuszczu, a potem stosuję ekspander oraz implant do pełnej rekonstrukcji. Uważam te metody za bezpieczne, proste i dające bardzo dobre wyniki estetyczne. Tłuszcz dodatkowo zmniejsza napięcie blizny i uelastycznia skórę. 

Czy zabieg rekonstrukcji przeprowadza się jednorazowo czy etapami?

Zabieg rekonstrukcji można przeprowadzić wielo-etapowo, ale daje to najlepsze wyniki estetyczne i bezpieczeństwo. Jeżeli onkolog podejrzewa wznowę nowotworu, implant w każdej chwili można usunąć, chociaż bardzo rzadko zdarzają się takie przypadki.Jeśli jest dobra tkanka i blizna, wystarczy jeden etap.

Jak postępuje się z blizną po mastektomii?

Blizna zostaje gdyż zwykle jest już dojrzała i miękka, a do rekonstrukcji piersi wykorzystuję nowe małe cięcie w fałdzie podpiersiowym, takie jak do powiększenia piersi.

Czy taki zabieg w obliczu przebytej choroby nowotworowej jest bezpieczny?

Uważam że onkolog prowadzący pacjentkę powinien wypowiedzieć się o czasie i możliwości rekonstrukcji po zakończonym leczeniu onkologicznym i na tym opieram swoją decyzję.

Czy są jakieś szczególne przeciwwskazania?

Obecnie stan miejscowy, nawet najbardziej niekorzystny nie jest już problemem w kwalifikacji do rekonstrukcji, natomiast od stanu ogólnego zależy czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do znieczulenia ogólnego. Przeciwwskazania są identyczne jak do każdego innego zabiegu operacyjnego.  

Kiedy Pacjentka może się zgłosić na zabieg rekonstrukcji? 

Jeśli onkolog stwierdzi, że jest zakończone leczenie onkologiczne i pacjentka nie ma wznowy miejscowej czy rozsiewu ogólnego nowotworu.

Z czym Pacjentka poddająca się rekonstrukcji musi się liczyć po zabiegu, np. częstsze kontrole?

Kontrole i ich częstotliwość wyznacza onkolog i ja w to zupełnie nie ingeruję.

Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy wszystkie Panie zainteresowane zabiegiem rekonstrukcji piersi.