Laserowe usuwanie brodawek to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się brodawek, pomimo, że może pojawić się konieczność powtórzenia
zabiegu po paru tygodniach. Laserowe zabiegi usuwania kurzajek są zalecane wszystkim pacjentom, u których zmiany skórne mają charakter łagodny. Metoda nie jest zalecana do zmian o charakterze złośliwym, ponieważ usuwany fragment ciała ulega odparowaniu, co eliminuje wykonanie badania histopatologicznego. Brodawki rzadko stanowią zagrożenie onkologiczne, dlatego metoda ta w większości przypadków jest bezpieczna. Zabieg nie pozostawia też widocznych blizn.
Jak przebiega zabieg laserowego usuwania kurzajek?
Laserowe usunięcie brodawki – kurzajki, polega na potraktowaniu zmiany wiązką lasera. Światło laserowe jest absorbowane przez wodę tkankową kurzajki, a energia elektromagnetyczna zmienia się w energię cieplną.
Pod wpływem wzrostu temperatury w obrębie brodawki, jej uwodnione tkanki odparowują zanim zdążą się zwęglić. Laserowe usuwanie brodawek wirusowych i brodawek łojotokowych wymaga znieczulenia, a sam zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych.
Do laserowego usuwania brodawek wykorzystywany jest laser Co2 MonaLisa Touch™.
Kiedy zaobserwujesz u siebie zmianę na skórze, zalecamy aby nie zwlekać z tym problemem i jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty na zabieg usuwania kurzajek laserem. To samo dotyczy laserowego usuwania brodawek łojotokowych.
Przeciwwskazania – zaburzenia krzepnięcia, leki podnoszące wrażliwość na światło, świeża opalenizna, skłonność do tworzenia się bliznowców i blizn przerosłych na ciele, alergie skórne, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, ciąża i okres karmienia.
Objawy niepożądane – ból, obrzęk, rumień, przebarwienia i odbarwienia skóry, późniejsze infekcje wtórne (rzadkie – zwykle w przypadku złej higieny miejsca zabiegowego).
Konsultacje i zabiegi laserowego usuwania brodawek przeprowadzają
lek. med. Paweł Kundera
specjalista chirurgii ogólnej