Fałdy brzeżne odbytu to nadmiernie powiększone i luźne fałdy skóry brzegu odbytu (anodermy). Najczęściej zmiany te są niezauważalne przez pacjenta i rozpoznawane przypadkowo podczas badania proktologicznego. Jednak u niektórych osób mogą być źródłem wielu kompleksów i dyskomfortu, który wynika z obecności uciążliwych objawów, pogarszających jakość życia pacjenta. Zazwyczaj są to:
- pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu,
- trudności w utrzymaniu higieny osobistej,
- widoczne wystające fałdy skórne na brzegu odbytu,
- poczucie braku estetyki,
- ryzyko występowania częstych stanów zapalnych wokół odbytu.
Fałdy anodermalne najczęściej powstają po przebyciu zakrzepicy okołoodbytniczej (powikłanie hemoroidów) oraz w wyniku porodu. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tych zmian jest duży i forsowny wysiłek fizyczny, często związany z dźwiganiem.
Przed każdym zabiegiem wymagana jest konsultacja
By umówić się na zabieg, zadzwoń pod numer: 570-758-888 lub wyślij wiadomość: plusmed.kielce@gmail.com
Plastyka odbytu rozwiązaniem wstydliwego problemu
Jest to zabieg obejmujący usunięcie fałdu skórnego odbytu przy użyciu jednej z dwóch dostępnych metod:
- chirurgiczne wycięcie zmiany,
- terapia z użyciem lasera.
Usuwanie fałdów anodermy wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, wykonując cięcia promieniste za pomocą skalpela lub lasera CO2. W obu przypadkach operacja przebiega podobnie. Zabieg jest bezpieczny i krótki, trwa 10-30 minut. Leczenie chirurgiczne wiąże się z koniecznością założenia szwów na ranę pooperacyjną, które można zdjąć po upływie 7-10 dni.
Wycięcie fałdów okołoodbytniczych – dodatkowe informacje
Przed zabiegiem należy zgłosić się na konsultację lekarską do proktologa. W czasie takiej wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie proktologiczne pacjenta z oceną nasilenia zgłaszanych dolegliwości i stopnia zaawansowania zmiany. W tym czasie należy także wspomnieć o wszystkich stwierdzonych chorobach przewlekłych i codziennie przyjmowanych lekach w celu oceny ich wpływu na ryzyko powikłań. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz weryfikuje wskazania do operacji i przedstawia dostępne sposoby leczenia.
Obecność fałdów odbytu nie wymaga interwencji medycznej u każdego pacjenta. Korekta tych zmian wskazana jest w kilku przypadkach:
- często ulegają stanom zapalnym,
- w badaniu proktologicznym stwierdza się nietypowy wygląd, konsystencję itp. (ryzyko zmiany nowotworowej),
- zabieg usuwania hemoroidów można połączyć jednocześnie z wycięciem fałdów odbytu,
- na wyraźne życzenie pacjenta w przypadku braku przeciwwskazań do operacji, np. z powodu dyskomfortu psychicznego wywołanego bezobjawowymi fałdami odbytu, który mocno ingeruje w sferę seksualną pacjenta.
Rekonwalescencja po zabiegu nie trwa długo, pacjent stosunkowo szybko może powrócić do codziennej aktywności. Po operacji zaleca się odpoczynek, dietę z wysoką zawartością błonnika i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.
Ile kosztuje usuwanie fałdów odbytu?
Cennik zabiegów proktologicznych przedstawia orientacyjny koszt wielu procedur, który uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju operacji i jej rozległości, zastosowanej metody oraz ilości zużytego sprzętu. Przykładem takiej operacji jest chirurgiczne usunięcie fałdów okołoodbytniczych, której cena wynosi około 600 złotych.
Konsultacje i zabiegi w zakresie usuwania fałdów odbytu wykonuje:
Dr n. med. Andrzej Kluciński
proktolog, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej