Przepuklina to miękkie uwypuklenie, powstałe wskutek wydostania się zawartości jamy ciała przez wewnętrzny otwór w powłokach ciała. Większość przepuklin występuje w jamie brzusznej. Otwór powstaje w miejscu o obniżonej odporności. Jest to powszechna przypadłość. Dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn.
Jakie są typy przepuklin?
- Przepuklina pachwinowa – powstaje, gdy zawartość jamy brzusznej przemieszcza się przez otwór zlokalizowany w okolicy pachwiny. Statystycznie występuje najczęściej.
- Przepuklina udowa
- Przepuklina pępkowa
- Przepuklina pooperacyjna – stanowi powikłanie przebytych operacji jamy brzusznej. Największe zagrożenie występuje od 3 do 6 miesięcy po zabiegu.
- Przepuklina brzuszna.
Nie istnieje jednoznaczny powód odpowiadający za rozwój przepukliny. Ryzyko przepukliny wzrasta wraz z wiekiem i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Operacja przepukliny pępkowej
Przepuklina pękowa występuje w obrębie jamy brzusznej, głównie u małych dzieci do około
2-3 lat i jest wynikiem braku zamknięcia się pierścienia pępkowego. U dzieci przepuklina ulega najczęściej samoistnemu zamknięciu.
Może również pojawiać się u dorosłych i stanowić powikłanie ciąży, porodu, zabiegu operacyjnego lub urazu w okolicy pępka. U osób dorosłych nie warto czekać z operacją przepukliny pępkowej, aż przepuklina zwiększy swoje rozmiary, ponieważ może to doprowadzić do groźnych powikłań. Nowoczesne metody stosowane w leczeniu przepuklin pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów.
Operacja przepukliny pachwinowej
Przepuklina pachwinowa jest nieprawidłowym uwypukleniem w okolicy pachwiny. Przepuklina pachwinowa rozwija się stosunkowo powoli. Jej pierwsze objawy bywają mylące. Może powstać na skutek urazu lub dużego wysiłku fizycznego. Na występowanie przepukliny pachwinowej narażone są najbardziej osoby otyłe, pracownicy fizyczni, mężczyźni. Związane jest to z budową anatomiczną.
Przepuklinę pachwinową rozpoznaje się podczas badania przedmiotowego. Lekarz dodatkowo może zlecić badanie USG.
Zabiegi usunięcia przepukliny wykonuje się klasycznie – chirurgicznie lub laparoskopowo. Uważane są za bezpieczne i najczęściej pacjent już następnego dnia po operacji wychodzi do domu, z zaleceniem oszczędzania się i nie dźwigania ciężarów.
Operacja przepukliny brzusznej
Przepuklina brzuszna to patologiczne uwypuklenie części narządów znajdujących się w jamie brzusznej, najczęściej jelit, przez otwór w powłokach.
Rodzaje przepuklin brzusznych:
- Przepuklina udowa
- Przepuklina pachwinowa
- Przepuklina pępkowa
- Przepuklina kresy białej – wzdłuż linii łączącej mostek ze spojeniem łonowym
- Przepuklina pooperacyjna – wykształca się w bliznach pooperacyjnych
Najczęściej występujące objawy przepukliny brzusznej:
Elastyczne uwypuklenie, zazwyczaj w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej. Uwypuklenie to ma postać twardego i napiętego guzka.
Pacjenci bardzo często bagatelizują problemy z przepukliną, traktując ją bardziej jako defekt estetyczny, aniżeli problem zdrowotny. Jedyną formą wyleczenia przepukliny jest operacja.
Wyróżnia się dwie metody leczenia operacyjnego:
1. Leczenie tradycyjne – otwarte, które można wykonać bez użycia lub z zastosowaniem materiałów sztucznych (tj. siatki). Stosuje się ją w przypadku małych przepuklin.
2. Leczenie laparaskopowe.
Pytania naszych Pacjentów:
- wybrzuszenie lub guzek w dotkniętym obszarze
- promieniujący ból podczas wysiłku
- uczucie ciągnięcia
- uczucie pieczenia
- zaburzenia procesu oddychania
- osłabienie perystaltyki
Opinie:
– Niedawno miałem operację na przepuklinę. Z powodu zawodu i dźwigania dużych ciężarów zrobiła mi się przepuklina. Wszystko poszło dobrze a po operacji czuję się lepiej. Marian, 58 lat.
Konsultacje i zabiegi przeprowadza
lek. med. Paweł Kundera
specjalista chirurgii ogólnej