U większości kobiet obie piersi nie są idealnie symetryczne. Piersi różnią się wielkością i kształtem. Bywa też, że kobieta w wyniku choroby traci pierś i po zabiegu rekonstrukcji, pojawia się potrzeba wyrównania kształtu i wielkości piersi. Zabieg ten nazywany jest symetryzacją piersi. Najprościej rzecz ujmując – jest to zabieg korygujący asymetryczne piersi.
Asymetria piersi polega na różnicy w rozmiarze, objętości i/lub kształcie biustu. Występuje u dziewcząt w okresie dorastania. Zdarza się również u dorosłych kobiet.
U większości kobiet obie piersi nie są idealnie symetryczne, dlatego za problem zwykle uważa się zmiany bardzo widoczne, np. różnice w objętości o co najmniej jeden rozmiar. Asymetrią biustu nazywamy także nierówne ułożenie brodawek sutkowych względem siebie lub różnice w ich objętości.
Na czym polega symetryzacja piersi?
Symetryzacja piersi to zabieg polegający na powiększeniu, podniesieniu lub zmniejszeniu piersi. Najczęściej symetryzację stosuje się po mastektomii, która wykonywana jest jednoczasowo
z rekonstrukcją piersi. Polega na dostosowaniu wyglądu zdrowej piersi – do piersi poddanej rekonstrukcji.
Przywrócenie podobieństwa do zdrowej piersi może wymagać powiększenia albo zmniejszenia. Symetryzacja może być konieczna kiedy pierś zdrowa, w stosunku do piersi zrekonstruowanej jest mniejsza lub większa, bądź opada.
W przypadku rekonstrukcji jednej piersi, od początku należy pamiętać co należy zrobić z drugą piersią, aby obie piersi były symetryczne. Zabieg dopasowania drugiej piersi nazywamy symetryzacją.
W obrębie symetryzacji mieści się pojęcie augumentacji – powiększenia, redukcji lub podniesienia drugiej piersi czyli mastopeksja. Oczywiście można te zabiegi ze sobą łączyć i wykonać augumentację z mastopeksją.
Jakie są przyczyny asymetrii piersi?
Do asymetrii piersi dochodzi w wyniku fizjologicznego przerostu tkanki gruczołowej w jednej z nich. Wynika także z innych czynników, np.:
- Wady wrodzone
- Skolioza
- Nowotwór
- Ropień sutka
Asymetria piersi – leczenie
Jeżeli zmieniony kształt biustu czy rozmieszczenie brodawek sutkowych jest kwestią choroby, najpierw należy zwalczyć pierwotną przyczynę. Jeśli jest cechą wrodzoną lub po przebytej chorobie i brak jest przeciwwskazań, można wyrównać asymetrię piersi, np. z pomocą operacji biustu. Polega ona na wszczepieniu implantu.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg symetryzacji piersi?
Proces pełnej rekonstrukcji piersi i symetryzacji drugiej może wymagać wykonania licznych zabiegów, jednak efekty takiego leczenia są bardzo dobre. Dotyczy to nie tylko sfery fizycznej, ale przede wszystkim psychicznej dla kobiet, które doświadczyły terapii przeciwnowotworowej.
Opinie naszych Pacjentów:
– Zdecydowałam się na zabieg symetryzacji piersi ponieważ nienawidziłam ich wyglądu i tego, że
od zawsze musiałam je ukrywać. Dzisiaj, po wielu latach kompleksów, pomału odzyskuję poczucie kobiecości”. – Dorota, lat 53.
Dowiedz się ile kosztuje zabieg symetryzacji piersi.
Ostateczna cena zabiegu ustalana jest indywidualnie, podczas konsultacji z lekarzem.
Konsultacje i zabiegi symetryzacji biustu wykonują:
lek. med. Karolina Małek-Stelmachowska
specjalista chirurgii plastycznej
Dr n. med. Katarzyna Michalska
specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii plastycznej
lek. med. Robert Małek
specjalista chirurgii plastycznej, specjalista chirurgii ogólnej