Operacja stulejki – plastyka napletka u dorosłych
Co to jest stulejka i jak ją leczyć?
Stulejka to zwężenie napletka, uniemożliwiające swobodne jego zsuwanie z żołędzi penisa. Problem ten dotyczy mężczyzn w każdym wieku. W sytuacji, gdy towarzyszą mu stany zapalne i staje się przyczyną odczuwanego dyskomfortu, jest to wskazanie do interwencji chirurgicznej.
Stulejka u dorosłych – wskazania do plastyki napletka
Podstawą zakwalifikowania pacjenta do operacji usunięcia stulejki lub zabiegu obrzezania jest szczegółowy wywiad lekarski i ocena okolicy poddawanej zabiegowi.
Plastyka napletka – przebieg zabiegu
Cała procedura usuwania stulejki trwa ok. 60 minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Plastyka stulejki czy obrzezanie medyczne jest zabiegiem, w którym chirurg poszerza ujście otworu napletka.
Rodzaj zabiegu na stulejkę jest uzależniony od stopnia zwężenia napletka i może przebiegać jako zabieg plastyki napletka, a w bardziej zaawansowanych przypadkach jako obrzezanie. W trakcie zabiegu lekarz dokonuje podłużnego nacięcia w jednym lub kilku miejscach wzdłuż osi prącia. Odpowiednie uformowanie i zszycie skóry powoduje poszerzenie napletka.
Efekty leczenia stulejki u dorosłych
Chirurgiczne leczenie stulejki jest zabiegiem jednorazowym. Ostateczny efekt uzyskuje się zwykle po około miesiącu od zabiegu, kiedy dojdzie do całkowitego zagojenia się rany.
Pacjent może wrócić do pracy po upływie 2-3 dni w przypadku pracy biurowej i po mniej więcej tygodniu w przypadku pracy fizycznej. Należy unikać nadmiernego wysiłku, szczególnie dźwigania. Należy zrezygnować ze stosunków płciowych do czasu całkowitego zagojenia ran, czyli ok. 4 tygodnie. Wskazana jest szczególna ostrożność. Pierwszą kontrolę od zabiegu zaleca się po 5-7 dniach.
Najczęściej zadawane pytania:
Konsultacje i operacje stulejki wykonują:
lek. med. Paweł Kundera
specjalista chirurgii ogólnej
lek. med. Michał Rączka
chirurg naczyniowy, chirurg ogólny