Proces leczenia alkoholizmu jest bardzo skomplikowany i trudny. Metodą leczenia stosowaną przy pierwszych próbach zerwania z nałogiem jest wszywka alkoholowa.
Esperal – wszywki alkoholowe wspomagające leczenie alkoholizmu
Esperal to historyczna nazwa handlowa substancji jaką jest disulfiram. Disulfiram najczęściej jest wszywany podskórnie i stale się uwalnia.
Wszywki „esperalu” są popularnym sposobem na zaprzestanie picia przez osoby uzależnione lub nadużywające alkoholu. Wszywka alkoholowa to metoda leczenia, która pozwala na wymuszenie i utrzymanie abstynencji alkoholowej. Popularnie znana jako zaszycie esperalu, polega na umieszczeniu pod skórą w warstwie mięśniowej tabletek preparatu wywołującego silną i nieprzyjemną reakcję organizmu, co ma powstrzymywać pacjenta od spożywania alkoholu.
Skuteczna metoda wspierania leczenia alkoholizmu
Wszywki alkoholowe są wydajną i bezpieczną metodą terapii awersyjnej w leczeniu alkoholizmu. Esperal (lub podobny preparat zawierający disulfiram) działa w organizmie pacjenta rok. Lek uaktywnia się wyłącznie w przypadku kontaktu z alkoholem, blokując enzym pozwalający na rozkład etanolu. W ten sposób stężenie alkoholu w organizmie staje się zbyt duże, wywołując efekty takie jak przy zatruciu nim. Jest to dobra metoda wsparcia terapii odwykowej, pozwalająca na zachowanie trzeźwości. Wszywka, potocznie nazywana „zaszyciem alkoholowym” to element leczenia, który pomaga pacjentowi na zmianę stylu życia.
Jak wygląda zabieg wszywania esperalu?
Zaszycie alkoholowe nie jest skomplikowaną procedurą. Zabieg wszycia esperalu trwa około 30 minut i odbywa się przy znieczuleniu miejscowym.
Chirurg umieszcza pod skórą, w okolicach pośladków, odpowiednią ilość tabletek. Po zabiegu niezbędne może okazać się założenie szwów. Zaaplikowane tabletki nie są widoczne pod skórą. 48 godzin przed zabiegiem Pacjent nie powinien spożywać alkoholu.
Zaszycie alkoholowe nie powoduje większych skutków ubocznych. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć.
Wykonując zabieg w Centrum Medycznym Plus Med. W Kielcach, pacjenci mogą liczyć na to, że będzie on wykonany przez profesjonalistów, możliwie bezboleśnie i komfortowo.
Usuniecie wszywki alkoholowej
W celu usunięcia wszywki alkoholowej wymagana jest wcześniejsza konsultacja i interwencja chirurgiczna. Nie ma możliwości, aby wszyty disulfiram WZF pacjent usunął samodzielnie.
Jaka jest cena wszywki alkoholowej Esperal?
Jest to koszt 1000 zł
Zapoznaj się z naszym cennikiem
https://plusmed.info.pl/cennik/#chirurgia-ogolna
Konsultacje i zabiegi implantacji Esperalu wykonują:
lek. med. Paweł Kundera
specjalista chirurgii ogólnej
lek. med. Michał Rączka
chirurg naczyniowy, chirurg ogólny