Naczynka, popularnie zwane „pajączkami” to trwałe, rozszerzone naczynia włosowate, nieestetycznie odznaczające się na naszej skórze, powodujące dyskomfort i kompleksy.
Osobom mającym cerę naczynkową i widoczne naczynka krwionośne, z pomocą wychodzi współczesna medycyna estetyczna, która bezpiecznie i skutecznie zajmuje się zabiegami na naczynka.
Najwięcej osób w naszym Centrum kwalifikowanych jest do zabiegu laserowego zamykania naczynek na twarzy i laserowego zamykania naczynek na nosie.
Laserowe zamykanie naczynek można także przeprowadzić na innych częściach ciała, takich jak szyja, dekolt czy nogi. Zabieg zamykania naczynek polega na kierowaniu wiązki lasera na widoczne żyłki tworzące tzw. sieć czerwonych pajączków, co powoduje ich zamknięcie i zmniejszenie widoczności.
Laser na naczynka
W medycynie estetycznej do zabiegów laserowego zamykania naczynek krwionośnych, najczęściej wykorzystuje się laser Nd:YAG 1064 nm. W naszym Centrum dysponujemy zaawansowaną platformą laserową Harmony XL Pro, wyposażoną m.in. w taki laser. Absorpcja światła, emitowanego przez laser, przez hemoglobinę znajdującą się w krwi powoduje jej koagulację. W efekcie tego – naczynko jest zniszczone i usuwane przez organizm.
Do usuwania rozszerzonych naczyń krwionośnych i do zamykania pajączków punktowo, w ramach platformy Alma Harmony XL Pro, stosuje się laser Dye-VL lub laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG) – LP 1064 nm. O tym, który laser zostanie zastosowany – decyduje lekarz, po rozpoznaniu rodzaju naczynek do likwidacji.
Zabieg zamykania naczynek – jakie są wskazania?
Jeśli masz popękane naczynka krwionośne na twarzy, nosie, dekolcie lub pajączki na udach – kwalifikujesz się do zabiegu laserowego zamykania naczynek. Skłonność do pękania naczynek jest zwykle uwarunkowana genetycznie. Problem ten może być wynikiem nadciśnienia tętniczego, zaburzeń hormonalnych i krążeniowych, czy po prostu bardzo wrażliwej skóry.
Osoby decydujące się na zabieg laserowego usuwania naczynek na twarzy, kierują się głównie względami estetycznymi, ale zabieg ten może pomóc także w innych dolegliwościach dermatologicznych.
Do głównych wskazań zalicza się:
ZMIANY NACZYNIOWE:
- Port wine stains
- Naczyniaki
- Telangiektazje
- Trądzik różowaty
- Znamiona rubinowe
- Pajączki
- Poikilodermia
- Malformacje naczyniowe
ZMIANY PIGMENTACYJNE:
- Zaburzenia pigmentacyjne
- Hiperpigmentacje
- Piegi
- Plamy soczewicowate
Aby zabieg zamykania naczynek przyniósł jak najlepsze efekty, należy precyzyjnie ustawić parametry lasera. Dlatego tak ważne jest by podczas konsultacji oceniony został stan pajączków, ich ilość oraz głębokość.
Zobacz listę przeciwwskazań do zabiegów laserowych
Na czym polega zabieg zamykania naczynek?
Przed laserowym usuwaniem naczynek na twarzy czy nosie, przeprowadza się demakijaż oraz zarówno pacjent jak i lekarz zakładają okulary ochronne na oczy. Sam zabieg polega na przyłożeniu lasera do powierzchni skóry i uwalnianiu impulsów laserowych. Zabieg laserowego zamykania naczynek na twarzy nie jest bolesny. Przy większych zmianach pacjent może odczuwać lekkie pieczenie. Bezpośrednio po zakończeniu naświetlania skóra może być zaczerwieniona i może pojawić się nieznaczny obrzęk. Efekt ten znika zazwyczaj po kilku dniach.
Po laserowym zamykaniu naczynek, należy dbać o skórę i traktować ją bardzo łagodnie. Nie można używać kosmetyków, które zawierają alkohol.
Efekty laserowego zamykania naczynek są długotrwałe, a już kilka dni po zabiegu można zauważyć:
- Zamknięcie naczynek i zredukowaną ich widoczność
- Redukcję rumienia
- Zmniejszenie objawów trądziku różowatego
- Usunięcie naczyniaków
Laserowe zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych jest zabiegiem bezinwazyjnym. Podczas zabiegu odczuwany jest lekki dyskomfort. W przypadku małych „pajączków” wystarczy jedna do dwóch zabiegów. Do usunięcia większych naczyń zaleca się kilka wizyt.
Zaleca się od 1-6 zabiegów, co 2-3 tygodnie.
Wszystkie tego typu objawy są naturalną reakcją skóry na światło lasera i po upływie od kilku dni do kilku tygodni ustępują. Czas utrzymywania się zaczerwienienia zależny jest od indywidualnego tempa regeneracji skóry.
Ważne jest, aby po zabiegu przestrzegać zaleceń specjalisty. Po laserowym zamykaniu naczynek należy unikać słońca, minimum miesiąc. Na co dzień należy stosować kremy z wysokim filtrem.
Cena zabiegu:
Zobacz cennik zabiegów wykonywanych w ramach platformy Alma Harmony XL Pro
Konsultacje i zabiegi w zakresie laserowego usuwania naczynek i leczenia cery naczynkowej wykonują
lek. med. Ewa Piotrowska
specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej
mgr Anna Gajek-Walczyk
kosmetolog
mgr Kamila Domino
kosmetolog
Opinie naszych Pacjentów
– Od lat zmagam się z pajączkami na twarzy i nosie oraz z rozszerzonymi porami, których oczyszczanie wzmaga tylko pękanie naczynek. Myślałam, że już zawsze będę miała zaczerwienioną twarz. Jednak czytając o różnych metodach pozbycia się tego problemu, zdecydowałam się na laserowe usunięcie naczynek na twarzy. Zabieg był dokładnie taki jak uprzedziła mnie Pani doktor. Przy „strzałach” lasera w naczynko troszkę piecze, ale efekt jest natychmiastowy i spektakularny. Szkoda, że laser na naczynka, nie zapobiega pojawieniu się nowych – Anna.