Teleangiektazje, popularnie nazywane pajączkami naczyniowymi, to poszerzone drobne naczynka krwionośne położone płytko pod skórą. Najczęściej lokalizują się na bocznej powierzchni uda i zazwyczaj występują pojedynczo, jednak z czasem mogą zlewać się w większe skupiska przypominające sieci pajęcze lub korony drzew.
Pajączki są częstym problemem zarówno natury medycznej, jak i estetycznej. Z tymi dolegliwościami częściej zmagają się kobiety, co związane jest z wpływem estrogenów na naczynia krwionośne. Pajączki na nogach mogą być źródłem wielu kompleksów, ale nie należy ich bagatelizować i warto pamiętać o odpowiedniej diagnostyce, ponieważ często są pierwszym objawem rozwijającej się choroby układu żylnego.
USUWANIE PAJĄCZKÓW NA NOGACH – METODY
Leczenie polega na zamykaniu naczyń krwionośnych przy użyciu różnych metod. Najczęściej stosowane jest zamykanie naczynek laserem i skleroterapia.
Inne, rzadziej stosowane metody usuwania pajączków to:
- elektrokoagulacja,
- kriochirurgia,
- elektroliza,
- termoliza,
- zabiegi fizykoterapeutyczne (obejmują jonoforezę, drenaż limfatyczny i zabiegi z użyciem lampy Solux).
LASEROWE USUWANIE NACZYNEK I SKLEROTERAPIA
Laserowe zamykanie naczynek opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, która polega na wywołaniu urazu termicznego w wybranej lokalizacji, czyli w naczyniach. Skutkuje to minimalizacją oddziaływania wiązki również na okoliczne tkanki, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn i innych działań niepożądanych. Kiedy używany jest laser na naczynka, hemoglobina pochłania wiązkę światła, w efekcie powstaje miejscowy wzrost temperatury, uraz termiczny i zamknięcie naczynka.
Skleroterapia to zabieg bardziej inwazyjny niż laseroterapia, który wymaga nakłucia poszerzonego naczynka w celu podania do jego światła substancji obliterującej. Środek ten drażni śródbłonek naczynia, co skutkuje rozwojem stanu zapalnego w tym miejscu, aktywacją procesów włóknienia ściany i ostatecznie zamknięciem jego światła. Jest to bardzo często stosowana metoda likwidacji pajączków.
Laserowe usuwanie naczynek można jednoczasowo połączyć ze skleroterapią (https://plusmed.info.pl/leczenie-pajaczkow-naczyniowych-skleroterapia-i-laserem-jednoczasowo/). Zaletą tego połączenia jest możliwość szybszego uzyskania pożądanych efektów i skrócenie czasu terapii.
Usuwanie naczynek na nogach – inne metody
Inne metody usuwania naczynek na nogach są rzadko stosowane. Ich podstawowym efektem końcowym także jest zamknięcie naczynia poprzez:
- elektrokoagulacja – działanie prądem o wysokiej częstotliwości, najczęściej stosowana do usuwania teleangiektazji na twarzy,
- kriochirurgia – użycie podtlenku azotu lub azotu ciekłego,
- termoliza – użycie energii cieplnej,
- elektroliza – działanie prądem stałym.
Metody te są alternatywą do najczęściej stosowanych metod zamykania pajączków tj. laseroterapii lub skleroterapii i stosuje się je np. ze względu na obecne przeciwwskazania lub konkretne preferencje chorego.
EFEKTY LECZENIA
U większości pacjentów rokowania są dobre, a efekty zamykania naczynek na nogach są zadowalające i satysfakcjonujące.
Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent jest inny, szczególnie jeśli współistnieją dodatkowe czynniki ryzyka m.in. choroby przewlekłe, rodzinne występowanie żylaków, siedzący tryb życia lub praca w pozycji stojącej czy otyłość.
Pytania naszych pacjentów:
Konsultacje i zabiegi zamykania naczynek laserem przezskórnym Alma Harmony XLPro przeprowadzają
mgr Anna Gajek-Walczyk
kosmetolog
mgr Kamila Domino
kosmetolog
lek. med. Ewa Piotrowska
specjalista w dziedzinie medycyny estetycznej