Przetoka okołoodbytnicza (przetoka odbytu) to patologiczny i trudno gojący się kanał pojedynczy lub o przebiegu rozgałęzionym, łączący światło odbytu z powierzchnią skóry w jego okolicy. Konsekwencją obecności takiego połączenia jest występowanie uciążliwych dolegliwości, którymi są przede wszystkim:
- utrzymujący się wyciek treści ropnej lub ropno–kałowej z ujścia przetoki (wypływ może wystąpić także w trakcie ucisku na jej kanał),
- ból i pieczenie w wyniku podrażnienia skóry okolicy odbytu,
- uczucie nadmiernej wilgotności i brudzenie bielizny.
Najczęściej powstanie przetoki poprzedza infekcja gruczołu odbytu, która zazwyczaj jest niezauważalna przez pacjenta. W jej wyniku powstaje silnie bolesny ropień z towarzyszącymi objawami stanu zapalnego (tj. gorączka, dreszcze, złe samopoczucie), który wymaga ewakuacji treści ropnej. Często wskutek chirurgicznego nacięcia ropnia lub jego samoistnego pęknięcia tworzy się dodatkowo ujście zewnętrzne na skórze w okolicy odbytu, prowadząc w ten sposób do powstania przetoki.
Inne rzadsze przyczyny rozwoju choroby to: gruźlica, choroba Leśniowskiego–Crohna, rak odbytu lub odbytnicy, powikłania po zabiegach chirurgicznych, nisko osadzona torbiel pilonidalna.
Przed każdym zabiegiem wymagana jest konsultacja
By umówić się na zabieg, zadzwoń pod numer: 570-758-888 lub wyślij wiadomość: plusmed.kielce@gmail.com
Jak leczyć przetokę odbytu?
Leczeniem przetoki odbytu zajmuje się proktolog. W czasie wizyty lekarz ocenia nasilenie objawów, rozległość zmiany, przebieg kanału z jego ewentualnymi odgałęzieniami i lokalizację względem zwieracza zewnętrznego odbytu oraz mięśni dna miednicy. Na podstawie tych informacji proktolog proponuje możliwe metody terapii i kwalifikuje pacjenta do zabiegu.
Wyróżnia się kilka sposobów leczenia, do których zalicza się:
- częściowe lub całkowite chirurgiczne wycięcie zmiany,
- metody małoinwazyjne:
- leczenie przetoki odbytu laserem,
- terapia z użyciem klejów tkankowych, pasty,
- leczenie z zastosowaniem zatyczek.
Operacja przetoki odbytu jest metodą najbardziej inwazyjną i polega na całkowitym wycięciu kanału przetoki lub jej rozcięciu. W przypadku zmiany złożonej, przebiegu przez zwieracz zewnętrzny lub mięsień łonowo–odbytniczy wykonuje się częściowe wycięcie przetoki. Najgroźniejszym powikłaniem operacji jest uszkodzenie zwieracza, co skutkuje nietrzymaniem gazów i stolca.
Wybór metody zależy od rodzaju przetoki, wysokości i indywidualnych wskazań. Leczenie zwykle trwa długo i wymaga odpowiedniej współpracy pomiędzy pacjentem a lekarzem.
Laserowe leczenie przetoki odbytu
Leczenie laserem jest przykładem nowoczesnej metody małoinwazyjnej, stosowanej w terapii przetok odbytu.
Jest z powodzeniem stosowana od 2009 i co raz więcej pacjentów jest kwalifikowanych do leczenia laserowego z racji na niewielkie ryzyko uszkodzenia zwieraczy i małą inwazyjność.
Leczenie laserem powinno być poprzedzone minimum czterotygodniowym drenażem przetoki. Kolejnym etapem jest zabieg laserowego usunięcia przetoki, który polega na wprowadzeniu światłowodu do jej kanału i wyemitowaniu wiązki, która powoduje zapadanie się i sklejanie tkanek. W ten sposób dochodzi do zamknięcia przetoki.
Laserowe usuwanie przetoki odbytu – dodatkowe informacje
Zabieg przeprowadza się przy użyciu lasera diodowego w znieczuleniu dożylnym Jest to metoda bezpieczna i pozwala na skrócenie czasu zabiegu.
W porównaniu z leczeniem chirurgicznym rana jest niewielka i nie ma dodatkowych nacięć. Umożliwia to łatwiejsze gojenie się i regenerację tkanek. Ponadto laseroterapia nie powoduje uszkodzeń zwieracza, więc nie ma zagrożenia związanego z nietrzymaniem gazów i stolca.
Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Leczenie przetoki odbytu laserem charakteryzuje się krótszym okresem rekonwalescencji niż zabieg operacyjny. Po zabiegu zaleca się odpoczynek, spożywanie większej ilości płynów oraz leczenie przeciwbólowe, jeśli wystąpi ból pooperacyjny. Uzupełnieniem powinna być dieta o wysokiej zawartości błonnika w celu zapobieganiu zaparciom i ułatwieniu wypróżniania.
Ile kosztuje leczenie przetoki odbytu laserem?
Laserowe usunięcie przetoki odbytu jest metodą nowoczesną i małoinwazyjną. Jego cena jest różna w zależności od ośrodka i wynosi około 5000 złotych.
Konsultacje i zabiegi w zakresie leczenia przetoki odbytu laserem wykonuje:
Dr n. med. Andrzej Kluciński
proktolog, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej