Kochamy słońce, które daje nam energię i wzmacnia nasz optymizm. Lato to dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu i ekspozycja na promienie słoneczne. Opalamy się, plażujemy, uprawiamy letnie sporty. Pamiętajmy jednak, że słońce, poza swoim dobroczynnym działaniem na nasze samopoczucie, może stanowić zagrożenie i w zasadzie nigdy nie przynosi dobrych efektów dla naszej skóry. Może spowodować przebarwienia i zbyt wczesne zmarszczki.
Uwaga na zmarszczki, uwaga na przebarwienia
Promieniowanie UV jest groźne – przyspiesza procesy starzenia się, powoduje defekt kolagenu i jest bardzo ważnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi nowotworów skóry. Należy się przed nim odpowiednio zabezpieczyć i chronić.
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może powodować reakcje fotoalergiczne, oparzenia słoneczne i powstawanie nieestetycznych przebarwień. Skóra, która się starzeje, może produkować nadmierną ilość barwnika. Przebarwienia mają tendencję do nawrotów. Jeśli już raz pojawiły się po słońcu, mogą łatwo powrócić. Skłonność do nich mamy już cały czas.
Stosując się do prostych zasad unikniemy przebarwień i zbyt wczesnych zmarszczek
Lekarze medycyny estetycznej zdecydowanie odradzają opalanie się i ekspozycję na słońce, ale trudno sobie tego odmówić.
- Należy stosować umiar w opalaniu się.
- Należy chronić się przed słońcem odzieżą, w tym nakryciem głowy, półcieniem i kremami z wysokim filtrem, posiadającymi szerokie spektrum ochronne przed UVB jak i UVA. Kremy z filtrem powinniśmy stosować cały rok.
- Kremami ochronnymi należy smarować się 15-20 minut przed wyjściem na słońce. Należy smarować całe ciało i nie zapominać o dłoniach, uszach i ustach. Nie wolno także zapominać o szyi i dekolcie – są to bardzo delikatne obszary, które starzeją się szybciej niż twarz.
- Należy smarować się preparatem systematycznie co 2-3 godziny. Jedna aplikacja w ciągu dnia nie zapewni prawidłowej ochrony.
- Unikać słońca między godzinami 11 a 16.
- Jeżeli jesteś kobietą w ciąży, pamiętaj, że Twoja skóra jest bardziej narażona na działanie słońca i w przypadku niedostatecznej ochrony mogą pojawić się nieregularne przebarwienia (tzw. ostuda, melasma, maska ciążowa).
- Po zejściu z plaży należy zadbać o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry.
Zanim wyjedziesz na urlop, zadbaj o odpowiednie przygotowanie swojej skóry.
Warto zdecydować się na profilaktyczne zabiegi medycyny estetycznej, które chronią skórę bez konieczności całkowitego rezygnowania ze słońca, opóźniając jednocześnie procesy starzenia się.
Zabiegi głęboko nawilżające, które najlepiej przygotują Twoją skórę na słońce to mezoterapia, kwas hialuronowy czy osocze bogatopłytkowe. Co jest bardzo ważne, działają również przeciwstarzeniowo.
Dobrym zabiegiem na lato jest botoks.
Innym zalecanym przez specjalistów medycyny estetycznej czy chirurgii kosmetycznej zabiegiem na lato jest botoks. Toksynę botulinową najlepiej stosować gdy zmarszczki nie są jeszcze utrwalone, ale widać je pod wpływem mimiki twarzy. Podanie niewielkiej ilości toksyny botulinowej zapobiega utrwaleniu powstających zmarszczek pod wpływem marszczenia czoła czy mrużenia oczu na skutek promieni słonecznych i co bardzo istotne, opóźnia ich powstawanie. Botoks skutecznie leczy także nadpotliwość.
Tutaj: przeczytasz o bezpiecznych zabiegach na lato.
Jeżeli coś Cię niepokoi, udaj się do dermatologa.
Należy zwrócić szczególną uwagę na znamiona barwnikowe, pieprzyki. Jeżeli mamy taką możliwość, jeszcze przed wyjazdem na wakacje, udajmy się do dermatologa na konsultacje, który badaniem dermatoskopowym rozwieje nasze obawy czy dana zmiana na skórze jest dla nas groźna czy nie, zanim wystawimy ją na słońce.
Jeśli chcesz zdiagnozować przebarwienia lub zmiany barwnikowe, zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetologii.
Udanych wakacji!